Формати зображень для вебсайтів

file formats

GIF

GIF - 8-бітний растровий графічний формат, що використовує до 256 чітких кольорів із 24-бітного діапазону RGB. Формат було розроблено компанією CompuServe у 1987 році, і з того часу набув широкої популярності у всесвітній павутині завдяки своїй відносній простоті та мобільності. Одними з головних особливостей формату є підтримка анімації та прозорості. Через те що формат використовує відносно мало кольорів, у GIF неможливо зберігати фотознімок. Частіше за все використовується для зберігання піктограм, іконок, логотипів.

GIF став популярним під час розвитку інтернету, оскільки, на відміну від інших форматів, дозволяв використовувати більш компактні за розміром файлу зображення на веб-сторінках. Формат досить застарілий і майже не використовується на сучасних вебсайтах. Зображення у форматі GIF легко знайти на вебсайтах створених досить давно. 

PNG

PNG - растровий формат збереження графічної інформації, що використовує стиснення без втрат. PNG був створений для заміни формату GIF графічним форматом, який не потребує ліцензії для використання. Формат PNG зберігає інформацію у стиснутому вигляді, але стиснення проводиться без втрат якості. У цьому форматі можливо зберігання фотознімків. Розмір файлів досить великий у порівнянні з форматами стиснення з втратою якості. Окрім повної прозорості, PNG також підтримує напівпрозорість. 

JPEG

JPEG - популярний растровий графічний формат, який застосовується для зберігання фотознімків та подібних зображень. Алгоритм JPEG дозволяє стискати зображення  з втратою якості та без втрати.

Формат JPEG найбільш ефективний для стискання фотознімків та картин, які містять реалістичні сцени з плавними переходами яскравості та кольору. Формат JPEG у режимі стисканні з втратами малопридатний для стискання креслень, текстової та знакової графіки, де різкий контраст між сусідними пікселами призводить до появи помітних артефактів.

WEBP

WebP - формат ущільнення зображень з втратами і без втрат якості, запропонований компанією "Google Inc." у 2010 році. Заснований на алгоритмі стиснення нерухомих зображень (ключових кадрів) з відеокодека VP8. Високе стиснення досягається завдяки використанню передбачувальної техніки кодування, що враховує вміст сусідніх піксельних блоків для передбачення вмісту поточного блоку, це дозволяє обмежитися зберіганням тільки відмінностей між фактичними і передбаченими даними. Використані в WebP технології стиснення з втратами дозволяють домогтися скорочення розміру файлу на 25–34%, порівняно з файлами JPEG аналогічної якості, і на 26% в режимі кодування без втрат у порівнянні з максимальним рівнем стиснення PNG.

SVG

SVG - (Scalable Vector Graphics) (з англ. масштабована векторна графіка) — специфікація мови розмітки, що базується на XML, та формат файлів для двомірної векторної графіки, як статичної, так і анімованої та інтерактивної. SVG може бути виключно декларативним, або містити описи сценаріїв. Зображення можуть містити зовнішні лінки. Переваги формату:

Масштабованість. Існує можливість збільшити будь-яку частину зображення SVG без втрати якості. Додатково, до елементів SVG документу можливо застосовувати фільтри - подібних вживаним при обробці растрових зображень (розмиття, витискування, складні системи трансформації тощо).

Файли SVG можна читати і редагувати за допомогою звичайних текстових редакторів.

Текст в графіці SVG є текстом, а не зображенням, тому його можна виділяти і копіювати, він індексується пошуковими машинами.

AVIF

Формат у процессі розробки. Вільний формат стискання зображень з втратами якості, заснований на  основанный на бібліотеці для стискання кадрів AV1. Може стискати зображення до 30% відсотків краще ніж WebP та до 50% краще ніж JPEG. Підтримується браузерами Chrome, Firefox, Opera.

Також читайте

Як написати привабливий заголовок для сайта за 3 простих кроки
Отримайте більше кліків з пошуку, соціальних мереж.
17 безкоштовних фотостоків
Підбірка найкращих фотостоків з безкоштовними фото
Формати зображень для вебсайтів
Які формати зображень використовуються на вебсайтах, які краще, розбираємось у цій статті.
Firefox 85 блокує суперкуки
Firefox 85 робить наступний крок до більшої приватності його користувачів